14 ЖОВТНЯ: ПОКРОВА, ДЕНЬ КОЗАЦТВА І ДЕНЬ ЗАХИСНИКІВ І ЗАХИСНИЦЬ УКРАЇНИ – ШБІЦ

14 ЖОВТНЯ: ПОКРОВА, ДЕНЬ КОЗАЦТВА І ДЕНЬ ЗАХИСНИКІВ І ЗАХИСНИЦЬ УКРАЇНИ

Browse By

День захисників і захисниць України державне свято України. Що відзначається 14 жовтня (водночас зі святами Покрови Пресвятої Богородиці, Днем Українського козацтва, та Днем Української Повстанської Армії). Започатковано 14 жовтня 2014 року президентським указом із назвою «День захисника України». З 2015 року є державним святом і неробочим днем. Президент Володимир Зеленський підписав Закон про перейменування свята на «День захисників і захисниць України», який набув чинності 4 серпня 2021 року.
Історія
Потреба у загальнодержавному святі для відзначення захисників України особливо гостро постала після російської окупації Криму та початку воєнних дій на території Донецької та Луганської областей. Сотні полеглих бійців за Україну потребували гідного вшанування з боку суспільства і держави. Також в українському суспільстві внаслідок реакції на російсько-українську війну підсилилися тенденції декомунізації — відмови від радянських символів і свят.
Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович мотивував вибір дати 14 жовтня для Дня захисника України історичною традицією вшанування українського війська на Покрову.
Також 14 жовтня традиційно відзначається як день створення Української повстанської армії — військово-політичної формації українського визвольного руху.
Встановлення гендерної рівності
3 серпня 2021 року Президент Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України» № 1643-ІХ, який парламент ухвалив 14 липня 2021 року.
Документ сприяє гендерно збалансованому висвітленню ролі військовослужбовців у захисті нашої країни та належному вшануванню воїнів обох статей. Адже багато жінок нарівні з чоловіками беруть участь у захисті суверенітету й територіальної цілісності України.
Згідно із законом, назва свята «День захисника України», яке щороку відзначається 14 жовтня, змінюється на «День захисників і захисниць України». Закон набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 4 серпня 2021 року.
Сила нескорених
Саме під таким гаслом — «Сила нескорених» — українці вперше відзначали свято Дня захисника України 14 жовтня.
10 жовтня 2015 року Президент України Петро Порошенко під час виступу на Всеукраїнському форумі учасників антитерористичної операції зазначив, що саме силу нескорених продемонстрували українські воїни, які відстоюють незалежність та суверенітет України у війні з російським агресором.
Президент наголосив, що захист Вітчизни став справою всіх українців, тому День захисника України, який визначено вихідним днем, має стати всенародним святом, таким же важливим як Різдво, Великдень чи День Незалежності.
14 жовтня 2022 року Україна відзначила свято новими наступальними контрударами. Як повідомляє Укрінформ, головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний привітав захисників і захисниць зі святом і відзначив, що українці у лютому 2022 року витримали потужний ворожий удар, поховали міф про непереможність російської армії, а тепер повертають своє і йдуть вперед.
Загалом за час від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, за мужність і героїзм у жорстоких боях, державними нагородами відзначені майже 30 тисяч українських захисників. (за матеріалами Вікіпедії)